200 Kilo Veren Bile Var 3-5 Kiloyu Dert Etme!

HABER_FOTO3Son zamanda siz de internetten ya da medyadan adını sıkça duymuşsunuzdur: Tolgahan Özseven! Ancak onu gündeme getiren ne magazin ne de bir icat! Verdiği kiloları ile kısa zamanda adını duyurmayı başardı. Ancak öyle böyle değil, tam 200 kilo veren bir isim olarak karşımıza çıktı. Bir insan 200 kilo verebilir mi? Nasıl 300 kiloya ulaşır da 200 kilo zayıflar. Ben de ilk duyduğumda sizler gibi şaşırdım ama daha sonrasında olayın iç yüzünü araştırdıkça büyük bir başarı hikayesi ile karşılaştım.

Bir İnsan Nasıl Kilo Alır?

Tolgahan Özseven’in başarı hikayesine gelmeden önce bir insan nasıl 200 kilo alır, ona bir göz atalım sizlerle. Kilo almak yeme ve harcama ilişkisi esasına dayanan bir kavramdır. Hayatınızı idame ettirmek için enerjiye ihtiyacımız vardır. Tıpkı arabaların benzine ihtiyaç duyduğu gibi. Ancak bu enerjinin kaynağını bizler beslenerek alırız. Besin yolu ile aldığımız bu enerjiler metabolizma tarafından harekete çevrilerek yakılır. Yakılamayanlar ise, daha sonra, enerjisiz kalındığı anda kullanılmak üzere depoya atılır. 3 kilo, 5 kilo, 15 kilo… ucu bucağı yoktur fazla kiloların. Tıpkı Tolgahan Özseven’de de olduğu gibi 300 kiloya kadar çıkabilir bu rakam. Asıl mağrifet kilo vermektedir aslında. İşte 3 yılda 200 kilo vererek hayatını kurtaran Togahan Özseven’in de uyguladığı ve benim de bir diyet uzmanı olarak tavsiye edebileceğim kilo verme yöntemi:

Bedenini Tanı, Kendine uygun Olanı Seç…

Pek çok kişi yıllarca bedeninde yıllarca, aheste aheste biriktiği kilolarından birkaç gün içinde kurtulmayı hayal eder. Ancak kilo vermek öyle birkaç güne değil, birkaç aya hatta yıla yayılabilecek bir süreçtir. Tolgahan Özseven’in de 3 yılda kurtulmayı başardığı kilolarından yola çıkarak sabırlı olmanızı tavsiye ederim. Azmin elinden hiçbir şeyin kurtulmayacağının en güzel örneği olan bu genç adamın başarısını kendinize bir örnek teşkil etmesini sağlayabilirsiniz. Gelelim onun yöntemine: Diyet, spor ve takviye… Ancak öyle her bulduğu diyetleri de uygulamadığının altını çiziyor. Benim de hastalarımıza ilk tavsiyem bu olur. Her bulduğunuz, incelemediğiniz diyetleri uygulamayın. Her insan nasıl kendine has özellikle taşıyorsa vücudu ve direnci de öyle… Bu nedenle karşılaştığınız ünlü ve popüler diyetleri yalnızca örnek alın ve kendinize uygun olduğu taktirde uygulayın. İşte Tolgahan Özseven’in başarısı da böyle. Kendini tanıyor ve bedenine en uygun olan diyeti seçerek uygulamaya koyuluyor. Yorulmadan, sıkılmadan tam 3 yıl boyunca aynı programda besleniyor. İşte azmin zaferi!

Umutsuz Olma!

Gelelim egzersiz ve takviyelere… Özseven’in 200 kilo vermesine yardımcı olan bu hareket ve takviyeler aslında hemen hemen herkesin bildiği yöntemler. Bölgesel yağlar, fazla kilo ve sağlık egzersizleri uygulayan Tolgahan Özseven, spor ve egzersizin fazla kilolar üzerindeki etkisini de bir kez daha ortaya koyuyor. Takviye olarak da biber, yeşil çay ve çeşitli bitkisel ürünler kullandığını itiraf ediyor. Neden olmasın ki? Bir diyetisyen olarak doğal bitkiselleri her zaman kendi hastalarıma da öneren biri olarak çok doğru bir yol izlediğini belirtmek isterim. Zaten bu harika sonuç da izlediği yolun ne derece doğru olduğunu ortaya koyuyor.