Bal Diyeti İle Sağlıklı Zayıflayın

h_53b5c53444f98Diyet konusunun her zaman ki gibi gündemde olduğu yaz mevsimi ve ramazan ayı içerisindeyiz insanlar bu aylar içerisinde çok fazla ikilem yaşayabiliyor, acaba yazın hangi diyeti uygulamalıyım? , ramazan ayında nasıl bir beslenme içinde olmalıyım? Gibi çok fazla güncel soru duyabiliyoruz. Bunların içinde asıl önemli olan nokta her zamanki gibi sağlıklı olanı seçmek ve düzenli bir egzersiz içerisinde olmak yatıyor. Ama ille de gündemden bir diyet uygulamak istiyorum diyorsanız güncel diyetlerden olan bal diyetinin uygulanışı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz:

Çoğumuz balın güzelliğe faydaları hakkında bilgi sahibiyiz ama kilo aldıran özelliğini bildiğimiz için çoğumuz bu diyeti uygularken çekinebiliyoruz ama yapılan araştırmalara göre; sadece yatmadan önce 1 kaşık bal alarak yaklaşık üç hafta içinde 1 beden zayıflayabilirsiniz.

Früktoz açısından zengin gıdalar yiyen sporcuların çok fazla yağ yaktıkları ve dayanıklılık düzeylerinin arttığı görülmüştür, bal karaciğerin glikoz üretimi için yakıt işlevi görür. Glikoz beyin şeker düzeylerini yüksek tutar, yağ yakma hormonlarını serbest bırakmaya zorlar.

Bal diyetinde gün boyunca şeker kullanımı yerine balı tercih ederek ve buna ek olarak her gece yatmadan önce sıcak su ile birlikte 3 kaşık bal tüketmeniz gerekir. Ayrıca bunu egzersiz rejimi ile birleştirirseniz kilonuzda büyük bir düşüş olduğunu göreceksiniz.

Diyetin bulucusu olan Mike Mclennes’e göre yatmadan önce bal tüketildiğinde vücut uykunun bu erken saatlerinde daha fazla yağ yakmaya başlar, bur adım daha ileri gidip, rafine şekerler yerine balı tükettiğiniz de, tatlı şeyleri tüketmeye zorlayan beyin sinyallerinizi yeniden dengeleyebilirsiniz.

Peki, bal diyetin de dikkat edilmesi gerekenler nelerdir:

–          Şeker yerine bal tüketilmeye başlanılmalı

–          Abur cubur yiyeceklerden uzak durmalı

–          Rafine edilmemiş karbonhidratlarla beslenilmeli. (beyaz makarna veya beyaz pirinç yerine kepekli un mamulleri tercih edin)

–          Patatesten uzak durun.