Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

Familyası: Ranunculaceae

İlmi Adı: Nigella sativa

Fransızca: Nigelle

İngilizce: Small garden fennel

Almanca: Schwarzkümmel

Kullanılan Kısmı:Olgun tohumları kullanılmaktadır.

Kullanılışı: 1 fincan suda 1 tatlı kaşığı kadar çörek otu tohumu çay demler gibi demlendirilir. Daha sonra içilecek hale getirilerek tüketimi sağlanabilir. Gün içerisinde de 3 veya 4 bardak tüketimi sağlanabilir.

Mutfakta Kullanımı: sandviç, çeşitli ekmekler, kek, kuru pasta, pide, poğaça ve kurabiyelerin üzerine konularak kullanımı sağlanabilir. Çöreklere ve ekmeklere pişmeden önce üzerlerine eklenmektedir. Aynı zamanda baharat olarak da kek ve bisküvilere katılır.

Estetik Açıdan: Çöreğin yağı saçların dökülmesini önlemede yardımcıdır. Saç diplerine doğru sürüldüğünde ise kepeğin de oluşmasını önlemede yardımcı olabilir.

Ek Bilgi: bir diğer adı ile çörekotu, siyah susam, siyah kimyon gibi çeşitli isimlere da sahiptir. Çörekotu kahvesi değirmenden geçirilerek kahve gibi birazda şeker koyarak pişirilmektedir. İsteğe bağlı olarak içerisine birazda olsa rendelenmiş küçük hindistan cevizi de katılabilir. Oldukça leziz bir tadının olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.  Gün içerisinden de tüketimini rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

çörek otu, çörek otu nedir, çörek otu faydaları nelerdir, çörek otu ne işe yarar, çörek otu nerelerde yetişir, çörek otu nasıl kullanılır, çörek otu diğer isimleri nelerdir, çörek otu nerelerde kullanılır, çörek otu nasıl kullanılır, çörek otu mutfakta kullanımı, çörek otu estetik açıdan kullanımı, çörek otu hakkında, çörek otu yağı, çörek otu yağı ne işe yarar, çörek otu yağı neye iyi gelir, çörek otu yağı saçlara iyi gelir mi, çörek otu yağı faydaları nelerdir, çörek otu yağı etkileri nelerdir, çörek otu yağı nasıl elde edilir, çörek otu nasıl yapılır, çörek otu faydaları ve kullanımı, çörek otu ile zayıflama, çörek otu zayıflatır mı, çörek otu nasıl kullanılır, çörek otu yağı zayıflatır mı, çörek otu yağı saç, çörek otu yağı faydalı mı, çörek otu yağı göğüs