DİYABET HASTALARINA ÖZEL ÇAY

DİYABET HASTALARINA ÖZEL ÇAY

Kısaca diyabetin ne olduğuna bakacak olursak. Pankreasta insülin adı verilen bir hormon salgılanır. Bu insülin kandaki şeker miktarını dengede tutar. İşte insülin hormonun ya yeteri kadar üretilmemesi ya da dokularda insüline karşı bir direnç oluşması sonucu kandaki şekerin yükselmesine diyabet denir.

Diyabet ne yazık ki ömür boyu sürer ve hastanın daima kendinde olması, kendini sürekli kontrol ediyor olması gerekir. Kontrol altına alınamayan şeker vücuttaki diğer organlara zarar verir ve kalıcı tahribat oluşmasına sebep olur.

Daha geniş bilgi almak için şu videoyu izleyebiliriz:

Süreç şu şekilde işler. Besin vücuda girer, besin parçalandıktan sonra içinde bulunan şeker kana geçer ve kandaki şeker değerini yükseltiler. Normalde pankreasta üretilen İnsülin bu şekeri hücrelere taşınmasında rol oynar. Ancak başta da belirttiğimiz üzere ya az İnsülin yada dokulardaki İnsülin direnci bunu engeller. Böylelikle kandaki şeker değeri yükselir.

Diyabet hastalarında pankreas harabiyeti yüksek orandadır. Harabiyet yıkım anlamına gelmektedir. Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir. Şeker hastalığın tedavi edilmesi için bu hasarın giderilmesi gerekmektedir. Bu hasarı önlemek için ilaçlarınızın yanında kullanabileceğiniz yardımcı kür önereceğiz. Unutmayın ki sizler kendinizin doktoru olmak mecburiyetindesiniz.

Gerekli malzemeler:

1 tatlı kaşığı atkuyruğu otu
1 tatlı kaşığı aynı safa
1 tatlı kaşığı karahindiba

Hazırlanışı:

Bir miktar suyu kaynatın. Sırayla atkuyruğu otunu, aynı sefayı ve kara hindibayı ekleyin. Kısık ateşte 3 dakika kadar kaynatın. Daha sonra süzün ve için.

Kullanım tavsiyesi olarak; günde iki defa yemeklerden 2 saat sonra içmenizi ve 15 gün uygulamanızı 15 gün dinlenmenizi, bu şekilde kullanmanızı öneririz.