Diyetisyen Elif’ten Beslenme Önerileri

Diyetisyen Eliften Beslenme OnerileriSağlıklı beslenme adını çokça duyduğumuz ancak üzerinde düşünmeyip hayata geçirmeye çalışmadığımız bir kavram. Bu kavramla ilgili bir sürü televizyon programı yapılmış, kitap ve makale yazılmıştır. Peki gerçek anlamda sağlıklı beslenme ne demektir? Diyet sağlıklı beslenme kavramının neresindedir? Nasıl daha iyi beslenir ve daha kaliteli bir hayat süreriz?

Sağlıklı beslenme düzenli ve yeterli beslenme olarak adlandırılabilir. Yani belli bir sıklıkla ve sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde beslenmeniz gerekmektedir. Sağlıklı beslenmek işini daha anlaşılır ve kolay hale getirmek için beslenme piramidi adı verilen bir durumdan söz etmememiz gerekir. Bu piramit 5 ana besin grubunu içerir ve alttan yukarı doğru ilerledikçe tüketim sıklığının azaltılması gereken besinleri kavrayabiliriz.

Resimde de görebileceğiniz üzere, alt grupta yer alan yani sıklıkla tüketilmesi gereken besin maddesi karbonhidrat içermelidir. Karbonhidratlar, pirinç, bulgur, makarna gibi tahıllarda bulunmaktadır. Ancak karbonhidratlar sıklıkla tüketilmesi gereken yiyeceklerden hangi tür baklagilleri ya da besin öğesini seçtiğinize dikkat etmemeniz durumda fazla kilo problemi ile karşılaşmanız mümkündür. Ekmek tüketimini kepekli ya da tam buğdaylı hale getirdiğinizde daha sağlıklı bir tercih yapmış olursunuz.

Mineraller ise karbonhidratların hemen üzerinde yer almaktadır. Meyveler ve sebzeler eşit oranlı ve sık tüketilmesi gereken besin öğeleridir. Vitamin ve mineral eksikliği çeşitli rahatsızlıklara yol açabildiği gibi bağışıklık sistemini korunmasız bırakabilir, bunun yanında ise enerjiniz düşer ve fazla kilo almaya meyilli bir hale gelirsiniz. Meyve ve sebzelerin tamamı sağlıklı olmasına rağmen fazla kilolardan sakınmak ve kilo vermek için meyvelerin ve sebzelerin şeker bakımından da yağ bakımından da düşük oranlı olanlarını tercih etmek en doğrusu olacaktır.

Proteinler minerallerden sonra gelmektedir.Protein bakımından zengin bir beslenme düzeni gelişmiş kaslar ve daha fazla kalori yakabilmek demektir. Bu nedenle protein tüketimi zayıflama sürecinde oldukça ön planda tutulmalıdır. Yağ ve şeker ise son aşamayı oluşturur. Bu iki besin öğesinden de olabildiğince uzak durmak gereklidir. Şeker ve yağı meyve  ve sebzelerden tahıllardan ve protein içeren etlerden alarak, safi kullanılan yağ ve şekerden kaçınmanız gerekmektedir.

 Siz de gün içerisinde çabuk yoruluyorsanız, çabuk hastalanıyor ve kendinizi iyi hissetmiyorsanız. Yapmanız gereken şey, beslenme düzeninizi bu bilgiler ışığında gözden geçirmek olmalı. Yediklerinize dikkat ederek yaşam kalitenizi daha iyi seviyelere çıkarabilirsiniz.