Diyetisyen Elif’ten Egzersiz Önerileri

Diyetisyen Eliften Egzersiz OnerileriMerhabalar, bildiğiniz üzere zayıflamak için en önemli şeylerden biri spor yapmaktır. Bu nedenle bu yazımda size egzersizle ilgili bilgi vermek istedim. Egzersiz yaparken nelere dikkat etmelidir, kilo vermek için nasıl hareketler tercih edilmelidir, hangi hareketler daha çok kalori harcatır gibi soruları bu yazımda sizlere anlatmaya çalışacağım.

Öncelikli olarak diyet yaparken aç kalmamaya özen göstermeniz gerektiğini daha önce söylediğimin altını  çizmek istiyorum. Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı bir vücut için sağlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Eğer aç kalırsanız, spor yapacak enerjiyi kendinizde bulamazsınız. Bu nedenle size enerji verecek ancak kilo aldırmayacak besinleri tüketerek spor yapmaya hazır hale gelmeniz gerekmektedir.

Spor yapmak denildiğinde aklınızda spor salonları ve ağırlıklar canlanmasın. Eğer bu görüntü size itici ve yorucu geliyorsa, evde de kendi başınıza hem de eğlenerek egzersiz yapabileceğiniz aklınızda olsun. Öncelikli olarak ısınmayı unutmamalısınız. Spora başlamadan önce kaslarınızı ısıtmazsanız kaslarınıza zarar verebileceğinizi göz önünde bulundurun. Isınmak için yapabileceğiniz en kolay şey, dans etmek olabilir. Hem böylelikle eğlenmiş olursunuz hem de vücudunuz spora hazır hale gelir.Yarım saat boyunca dans edin ya da yüksek tempolu bir yürüyüş yapın, ya da bu yürüyüşü evde yerinizde sayarak da yapabilirsiniz.

Bacaklarınızı sıkılaştırmak için ayak iken duvara yüzünüz dönük şekilde yaslanın elleniz duvara tam yapışık şekilde önce bir bacağınızı sonra başka bacağınızı arkaya doğru iyice gerecek şekilde açın. Bunu yapabildiğiniz kadar çok her iki bacağınız kadar yapın. Bu hareket bacakların yanında kalçalarınızı da sıkılaştıracaktır. Kalça sıkılaştırmak demişken, kalçalarınızı ve karın kaslarınızı aynı anda çalıştırmak için duvara sırtınızı yaslayın ve oturur pozisyona geçin, bacaklarınız doksan dereceli kırıklıkta olmalı bu pozisyonda kalabildiğiniz kadar çok kalın. Daha sonra kollarınızı kafanızın arkasında birleştirin ve sadece dizlerinizi bükerek tam dik olarak eğilmeden, yere inip kalkın bu hareketi 12×3 kez yapmanız yeterli!