Evde Hazırlanabilen Bitki Çayları

Şüphesiz ki her insan sağlığı önceliklerinin başında gelmektedir. Özellikle sağlıklı yaşam konusunda beslenmesinden sporuna kadar her konuda hassas davranan kişiler bu nedenle sağlık önerilerini dikkatle uygulamaktan keyif alırlar. Sağlığımız konusunda bize yardımcı olan doğanın mucizesi olan bazı bitkiler, çeşitli etkileri ile vücudumuza sayısız fayda sağlamaktadır. Özellikle çay olarak hazırladığımız ve tükettiğimiz bitkiler başta grip ve nezle gibi kış hastalıklarının önüne geçmektedir.

Sadece kış hastalıklarına karşı kalkan oluşturmak ile sınırlı kalmayan bu bitkiler aynı zamanda sindirimin hızlanmasına, metabolizmanın hızlı çalışmasına, daha güzel bir cilde sahip olmamıza, vücut direncimizin artmasına yardımcı olmaktadır. Basit bitkilerle ve aktarlarda bulabileceğiniz malzemeler ile evde kolaylıkla bitki çayları hazırlayabilir ve birbirinden büyüleyici lezzetleri ile tüketebilirsiniz.

İşte sağlık için bazı bitki çayı tarifleri

Kış Çayı

– Ihlamur 50 Gr

– Adaçayı 20 Gr

– Tarçın 1 Çubuk

– Zencefil 2 Parça

– Karanfil 5 Adet

– Havlıcan 2 Parça

– Kuşburnu 50 Gr

– Hibisküs 30 Gr

– Okaliptüs 5 Yaprak

– Papatya 10 Tane

Hazırlanışı: Malzemeleri harmanladıktan sonra bir bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı karışımdan koyup 5 dakika demlendirdikten sonra süzün , bal veya pekmezle tatlandırarak içebilirsiniz.

fcq02

Nane Limon Çayı

– Yarım limon

– 1 tutam kuru nane

– 1,5 bardak su

– 1 çay kaşığı bal (isteğe göre)

Hazırlanışı: İyice yıkanmış yarım limonu ikiye bölüp bir buçuk bardak su ilavesiyle on dakika kaynatın. Kaynayan suya bir tutam nane ekleyin. 30 saniye daha kaynatıp ocaktan alın. Süzerek için. Dilerseniz içine bal da ilave edebilirsiniz.

Karışık Bitki Çayı

– 1 tutam ıhlamur çiçeği

– 1 tutam anjelik kökü

– 1 tutam keçi sakalı

– 1 tutam melisa

– 1 tutam papatya

– 1 tutam alıç yaprağı ve çiçekleri

Hazırlanışı: Bütün bitkileri karıştırın. Bitki karışımından 1 yemek kaşığına 1 fincan sıcak su döküp 10 dakika demlendirin. Dilerseniz tekrar ısıtarak da içebilirsiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sağlık, sağlıklı yaşam, bitki çayı, sağlık için bitki çayları, sağlıklı bitki çayları, bitki çayı tarifi, hangi bitki çayını içmeli, bitki çaylarının faydaları, nane limon çayı, kış çayı, kış çayı tarifi