Farklı Ülkelerdeki Beslenme Şekilleri ve Sağlıklı Beslenme

010520131224592052454_2Yaşam tarzı, giyim tarzı, gibi sosyal farklılıklar ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilecek özelliklerdir. Bunların belkide en başında beslenme tarzı ve farklılığı gelmektedir. Her ülkenin bilinen yemekleri olduğu gibi yöreden yöreye farklılıklar gösterebilerek de kollara ayrılmaktadır. Ülkelerdeki kilo artışı düzensiz beslenme ya da tam tersi olan sağlıklı besleme, fit vücutlar tamamen ülkedeki yaşayış şekilleri, beslenme durumlarıyla birebir endekslidir.

Bir ülke gelişmiş olarak ilerleyen teknolojik olarak ön planda olan bir ülke ise ne yazık ki düzensiz ve sağlıksız beslenmeler ve daha ilerisi olan obezite ile karşı karşıya kalabiliyor. Örneklerimiz arasına ilk olarak Amerika’yı alacak olursak burada birçok gıda maddesi hormonludur göz alıcı ve besin değeri yüksek olduğundan bir süre sonra kilo almanıza neden olur, ayrıca fast food restoranların ucuz olmasından dolayı yemek tercihi olarak kullanılmaktadır ve bu da kilo almanıza neden olacaktır. Âmâ  et süt ekmek ve bunu yanında diğer tarım ürünleri çok pahalıdır. Meyve ve sebzeler pahalı olduğunda biraz bekleyerek tüketilir. Burada da görüldüğü gibi yaşam şekli her şeyi etkilemektedir.

Her ülkenin beslenme şekliyle verilebilecek örnek aslında o kadar çok ki ama konumuz sağlıklı beslenme olunca nelere dikkat edilmesi gerektiğini iyi bilmek gerekir. Nerede olursak olalım hangi kültürde yaşarsak yaşayalım sağlıklı beslenmeyi ve bu konudaki önemleri aklımızdan çıkarmayalım. Çünkü sağlık en değerli bir daha geri dönüşü olmayan bir şeydir.