Güzel Olmak için 5 Öneri

kuru-saclara-bakim

Kuru saçlar için muz

Saçlarınızın çok kuru olduğundan şikayetçisiniz ve daha parlak görünmesini istiyorsunuz. O zaman işinize yarayabilecek öneriler. Bir muzu kabın içerisinde iyice ezin. Bir çay kaşığı badem yağıyla karıştırıp saçınızın köklerinden başlayarak uygulayın. 20 dakika kadar beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

Bir başka yol ise 1 yumurtayı, 1 çorba kaşığı sirkeyi, 2 çorba kaşığı bitkisel yağı karıştırıp çırpıyoruz. Bu karışımı saç derinize ovalayarak iyi bir şekilde yediriyoruz. Saçlarınızı tarayıp karışımınızın saçlarınıza eşit bir şekilde dağılmasını sağlayabilirsiniz. 15 dakika beklettikten sonra saçlarınızı yıkayarak durulayabilirsiniz.

Salatalık ile yüzünüzü canlandırın

Salatalık ile cildinizi canlandırabilirsiniz. A, B ve C vitaminleri ile fosfor, potasyum, demir, magnezyum ve gençlik iksiri olarak tanımladığımız selenyum deposu salatalık, her türlü cilt sorununa iyi gelmektedir. Susuzluk giderici özelliği ile cildin nem oranının dengelenmesini sağlamaktadır. Canlandırıcı ve yumuşatıcı etkisi sebebiyle kozmetik ürünlerin vazgeçilmez besinlerinden bir tanesidir.

 

dudak-bal

Dudaklarınızı bal ile parlatın

Bal, içerisindeki vitamin, mineral, antioksidan ve aminoasitlerle değerli bir besin madde olarak kullanılmasının yanında, tedavi edici özelliğe de sahiptir. 1 fincan tatlı badem yağını ve yarım fincan balmumunu, mikrodalga fırında balmumu eriyene kadar tutuyorsunuz. 2 kaşık balı ilave edip karıştırdıktan sonra soğumaya bırakabilirsiniz. Karışımı minik bir kaba döktükten sonra rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kırışıklıklarınız için meyve tüketin

Bilim adamları güneş ışınlarından ortaya çıkan cilt kırışıklarının tükettiğimiz besinlerle de ilgisi olduğunu söylüyorlar. Araştırmacılar; sebze, baklagiller, zeytinyağı ve bazı meyvelerin güneş ışınlarının negatif faktörüne karşı cildi koruduğu söyleniyor. Cildi güneş ışınlarının etkisinden koruyan diğer anti- kanserojen besinler ise balık, erik, elma ve çay olmaktadır. Öte yandan cildimizdeki kırışıkların et, sütlü besinler, şeker, tereyağı ve margarin tüketenlerde daha fazla ortaya çıktığı gözlemlenmiştir.

313

Kuru ciltler için gül tedavisi

Kuru ciltten yakınıyorsanız gülden faydalanabilirsiniz. 3 damla gül yağını, üç damla lavanta yağı ile karıştırarak cildinize sürüp uygulayın. Cildinizin gerginliğinden kurtulduğunu hissedeceksiniz.

 

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

cilt bakımı, saç bakımı, bakım önerileri, kuru cilde ne iyi gelir, kuru cilt için gül tedavisi, kuru saçlar için muz, kırışıklıklar için meyve tüketimi, cilt için salatalık