Hangi Bitki Neye İyi Gelir?

Tüm bitkilerin bir özelliği ve vücudumuzun bazı bölgelerine etkileri vardır. Doğanın bize şifa niyetine sunduğu bu bitkileri sadece grip, nezle gibi gribal enfeksiyonlara yakalandığımızda aklımıza tüketmek gelir. Sadece enfeksiyon dönemlerinde değil her zaman tüketmemiz gereken bu şifalı bitkilerin neye iyi geldiğini bilerek tüketmekte diğer önemli konulardan biridir. Doğanın bize sunduğu bu şifalı bitkiler ve etkileri ile tanışmak ister misiniz?

Tarçın:

Tatlıların vazgeçilmez lezzeti tarçın, aynı zamanda bir çok bitki ile kaynatıldığında hoş kokusu ve lezzetini vererek tüketmemize yardımcı oluyor. Dünya’nın en faydalı bitlikeri arasında yer almayı başaran tarçın, özellikle diyabete iyi gelmektedir.

Nane:

Hoş kokusu ile bizi büyüleyen nane, yaş hali ile çayları salataları lezzetlendirirken kuru haliyle, yemeklerimizi lezzetlendiriyor. İştah açıcı ve güzel kokusu ile bilinen nane, stres azaltmaya ve baş ağrısına iyi geldiği bilinmektedir.

Kişniş:

Kara kimyon olarak da bilinen kişniş sakinleşmeye etki eden şifalı bitliler arasındadır. Sinirleri yatıştırma ve baş ağrılarına iyi gelmesiyle bilinen kişnişin, aynı zamanda  doğumu kolaylaştırdığı ve adet dönemindeki kanamaların düzenli olmasını sağladığı söylenmektedir.

Karabiber:

Dünyada en çok kullanılan baharatlardan biri karabiberdir. İdrar ve gaz söktürücü etkisi ile bilinen karabiber aynı zamanda kabızlığı önlemede de faydalı olduğu söylenmektedir.

Aloe Vera:

Yapılandırıcı ve besleyici özelliği ile bilinen aloe vera, kzometik alanında sıkça kullanılan bir bitkidir. Bunun dışında deri iltihabı, güneş yanıkları, egzama ve böcek sokmalarında faydalı olduğu ve sindirimi kolaylaştırdığı bilinmektedir.

Isırgan Otu:

Dokunduğunda kaşınma etkisi yaratan ısırgan otu göründüğü kadar zararlı olmayıp hatta yararları vardır. Özellikle soğuk havaların etkili olması ile kirençlenme ve romatizma şikayetlerinde artış görülmektedir. Isırgan otunun bu dönemdeki ağrılara yardımcı olduğu bilinmektedir.

Papatya:

Bitkisel yağ ve kimyasallar içerir.Çay olarak içildiğinde sindirime yardımcı olan papatya, karın ağrılarını dindirmede de etkilidir.Sıcak bir banyonun ardından hazırlanacak papatya çayı torbaları, egzamanın neden olduğu kaşıntı ve yanmaları engellemeye yardımcı olacaktır.

Acı pul biber:

Portakaldan 3 kat daha fazla oranda C vitamini olduğu söylenen portakal, Capsantin adlı kimyasal madde içerdiği ve Zona hastalığının neden olduğu ağrıları dindirmek için yapılan kremlerde kullanıldığı bilinmektedir.

Zerdeçal:

Sadece karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelindiği ile bilinen zerdeçal, yanı sıra sindirime de yardımcı olduğu bilinmektedir.

Zencefil:

Uyarıcı etkileri ile kan damarlarını genişletip kan dolaşımını artırmaya destek olan zencefil aynı zamanda romatizma ağrıları ve yanmalara da iyi gelir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

şifalı bitliler, neye iyi gelir, hangi bitki iyi gelir, hangi bitki neye iyi gelir, zencefil, zerdeçal, nane, karabiber, acı pul biber, aloe vera, bitkilerin özellikleri, doğal bitkiler