Hindistan Cevizi Yağı Beli İnceltiyor

Diyetisyenler, son günlerde sıkça konuşulan hindistan cevizi yağı ile ilgili bilinmeyenleri ve beslenmeye etkilerini açıklıyor. Pek nasıl ve ne kadar tüketilmeli? Hangi hastalıkları körükleme riski bulunurken, hangi hastalıkların olumlu yönde gelişimine fayda sağlayabilir.

Hindisyan cevizi yağı, diğer yağlardan farklı olarak orta zincirli yağ asitleri içerir. Orta zincirli yağ asitlerinin vücutta işlenmesi diğer pek çok yağda bulunan uzun zincirli yağ asitlerinden daha farklıdır. Sindirim sisteminde direk karaciğere gönderilerek enerji üretimine dahil olurlar. Hindistan cevizi yağının diğer yağlara göre vücutta yüzde 23 daha az depolandığı düşünülmektedir. Ayrıca bu yağın termojenik yan metabolizma hızlandırıcı etkisi olduğu bilimsel çalışmalarda belirlenmiştir. Günde ortalam 2 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağını diğer yağların yerine tüketen kişilerde günlük enerji harcaması yüzde 5 artmıştır.

hindistan-cevizi-yagi-beli-inceltiyor-6332619

Kadınlar ve erkekler üzerinde yağılan araçtırmalarda hindistan cevizi yağının özellikle kalp sağlığını tehdit eden karın bölgesi yağının azalmasında etkili olabileceği kanıtlanmıştır. Gün içerisinde 2 tatlı kaşığı kadar bu yağı tüketen kadınlarda ki tüketmeyenlere göre bel çevresinde anlamlı bir incelme saptanmıştır.

bel-cevresi-yaglarindan-kurtulma-4

Bu yararlı etkilerine rağmen hindistan cevizi yağının yağlı bir bonfileden yada tereyağından daha fazla doymuş yağ içerdiğini unutmamak da fayda var diyebiliriz. Zayıflamaya yardımcı etkisi sebebi ile aşırı miktarda tüketilmesi kalp sağlığının olumsuz etkilenmesine ve kötü huylu kolesterolün yükselmesine neden olabilir. Önerilan oranlarda tüketildiğinde ise içerdiği laurik asit ile iyi huylu kolesterolü yükselten doymuş yağ içeriği yüksek tek yağ hindistan cevizi yağıdır.

detox-diet-for-weight-loss

Beslenmede en önemli olanın denge ve çeşitlilik sağlamak olduğu unutulmamalıdır. Olumlu etkileri neden ile hindistan cevizi yağını gün içerisinde 2 tatlı kaşığına kadar beslenmenize eklemek makul olabilir ancak bütün beslenme sisteminizi yüksek yağlı oluşturmak yada bazı yerlerde de geçen zeytinyağından daha sağlıklı haberlerine inanarak tek çeşit yağ kullanmak uzun dönemde sağlığınız için olumsuz sonuçlar doğurabilir.