Isırgan Otu Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Isırgan otu genellikle arka bahçelerde ve bahçelerde yetişir, ama bu arka bahçenin vücudunuz için çok büyük faydaları olabileceğini biliyor muydunuz? Aslında, ısırgan dünyanın birçok yerinde çok popüler bir bitkisel ilaçtır. İşte faydalarından yararlanmanın bir yolu: ısırgan yağı kullanın. Bu daha az bilinen ancak eşit derecede çok yönlü bitkisel yağın kullanımını keşfedin.

Isırgan Yağı Nedir?

Urtica Dioica’dan ısırgan yağı veya ısırgan otu özleri, Urticaceae bitki ailesinden kaba, sürünen, lifli çok yıllık bir bitkidir. Isırgan otu, beyaz ısırgan otu veya şeytan yaprağı olarak da bilinen Isırgan otu, Avrasya’ya özgüdür. ABD ve dünyanın diğer bölgeleri, Japonya’dan Andes Dağları’na kadar ılıman bölgelerde bulunabilir.

Isırganın gıda ve ilaç olarak uzun bir geçmişi vardır. Kökenin sert lifleri de bez yapmak için kullanılır. Bununla birlikte, bitkinin her tarafındaki ince tüylerine dokunmak için o kadar aceleci olmayın. Bununla birlikte, bu bitki hakkında benzersiz olan, ancak: eğer kıllar vücudunuzun bir kısmı ile ağrıda temas ederse, orijinal ağrı azalır. Bilim adamları bunun vücudunuzdaki enflamatuar kimyasalların düzeylerinden kaynaklandığına ve vücut ağrı sinyallerinizi etkilediğine inanmaktadır.

Isırgan yağı genellikle bitkinin kurutulmuş yapraklarından çıkarılır. Pişmemiş ya da kurutulmuş olarak kullanılır ve ince tüylerin batma özellikleri yok olur. Isırgan yağı genellikle sabun ve saç yağı gibi birçok kişisel bakım ürününe eklenir. Kapsül formunda da alınabilir.

Isırgan Yağı Kullanımı

Isırgan her türlü iç ve dış kanamayı durdurmak için 2000 yıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır. Birçok şifacı da iyi bir kan temizleyici olarak bu bitkiyi kabul etti. Isırgan, mukus tıkanıklığı, cilt tahrişi, ishal ve su tutulumunu temizlemek için bir çay olarak alınabilir.

Şampuan ve diğer saç ürünlerinize ekleyin. Hazır eklenmiş hali olan Fas yağı sizin için önerimizdir.  Isırgan otu ile infüze edilen şampuanlar ve yumuşatıcılar sadece sağlıklı saç gelişimini desteklemekle kalmaz, aynı zamanda yağ üretiminin kontrolüne de yardımcı olur. Saçınıza masaj yapın ve çalkalamadan önce bir iki dakika boyunca kafa derisinde bırakın. Saçınızı da onunla derinlemesine yapabilirsiniz – saç kremi ve saç derisini bir gecede saçınıza bırakın ve duş başlığıyla kapatın. Sabahları iyice yıkayınız.

Sabununuza birkaç damla ekleyin. Sabunla karıştırılmış ısırgan yağı, cilt kızarıklığını ve tahrişini giderebilir. Aynı zamanda kuru cildi nemlendirmeye yardımcı olur.

Güvenli bir taşıyıcı yağ ile karıştırın ve cildinize masaj yapın. Bu, kırışıklıkları azaltmaya ve yenilerini oluşturmaya engel olabilir.

Bize bu kelimelerden ulaştınız: fas yağı fiyatı, fas yağı kullananlar, fas yağı saçı uzatır mı, fas yağı ne işe yarar, fas argan yağı, fas argan yağı ne işe yarar, fas argan yağı içeren durulanmayan saç serumu, fas argan yağı içeren maske, fas argan yağı avon, fas argan yağı saça faydaları, fas yağı, fas yağ

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.