Karaciğer Sağlığı için Ne Yapmalıyız?

Bilinçsiz bir şekilde ilaç tüketimi, protein tozlarının kullanımı ve sağlıksız düzensiz beslenme. Bu yapılan durumlar karaciğer yetmezliğine faktör olan sebeplerden sadece birkaçı. Ülkemizde yaklaşık olarak 8 – 10 bin kişi karaciğer yetmezliği ile mücadele ediyor ve bu hastaların büyük bir çoğunluğu gerekli olan tedaviler yapılmadığı için yaşamını yitiriyor. Son evredeki karaciğer yetmezliğinde ise tek çözüm karaciğer nakli olduğu biliniyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. K. Yalçın Polat “3 – 9 Kasım Organ ve Doku Bağış Haftası” öncesinde karaciğer yetmezliği ve alınması gereken önlemler hakkında konuştu.

karaciğer
Vücut ağırlığının yaklaşık %2’sini oluşturan karaciğer metabolizmanın beyni aynı sırada vücudun fabrikasıdır. Karaciğer 500’ün üstünde biyokimyasal işlem yapmaktadır. Vücutta birçok önemli görevin olmasını sağlayan karaciğerin sağlığını korumak organizmanın yaşamını devam ettirebilmesi için gereklidir. Akut karaciğer yetmezliği, daha önce karaciğer hastalığı olmadığı bilinen bir insanda birden bire (6 – 8 hafta içerisinde) gelişen klinik bir tablodur. Bu süreç çok tehlikelidir ve ölüme neden olabilir. İlaçları bilinçsizce kullanmak, toksik maddeler, mantar zehirlenmeleri, sebebi bilinmeyen bazı durumlar, spor ve diyet için kullanılan protein ekstreleri kişinin akut karaciğer yetmezliğine girmesine neden olabilir. Özellikle yabani mantar tüketimine dikkat edilmelidir. Çünkü bu mantarlardan bir tane bile tüketmek karaciğer rahatsızlığına sebep olabilir.

karacier-sagligi

Kronik karaciğer yetmezliğinin gelişiminde ise Hepatit A, B, C ve aşırı alkol tüketimi gibi sebepler rol oynamaktadır. Hepatit A, B’ye için aşılanma olmasına karşın ülkemizde karaciğer yetmezliği en çok Hepatit A, B’ye bağlı olarak gelişmektedir. Kişilerin aşı yaptırmaması ve hijyenik şartların sağlanmaması bunda büyük faktördür. Karaciğer sağlığı için dikkat etmeniz gereken önemli noktalar; Hepatit A ve B aşılarınızı yaptırmayı ihmal etmeyin. Hijyenik faktörleri sağlamış olun. Bilinçsiz ilaç tüketiminden uzak durun. Spor ve zayıflamak için protein ekstresi ya da ilaç kullanmayın. Alkol tüketimini sınırlandırın ve çok kiloluysanız diyetinizi uzman kontrolünde uygulayın. Kendi yaşam koçunuz olun sağlıklı beslenip, düzenli olarak spor yapın.

fft2mm2005083

Diyet ürünlerimizden yararlanmak isterseniz whatsaap, instagram, skype, facebook gibi sosyal medya üzerinden bizlere ulaşmak için www.urunstore.net sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

karaciğer, karaciğer sağlığı, karaciğer yetmezliği, bilinçsiz ilaç tüketimi, karaciğer sağlığı için ne yapmalıyız, karaciğer sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz