Ketojenik Diyet Nedir? Ketejon Diyet Yapanlar, Ketojenik Diyet Listesi

Ketojenik diyet son zamanlarda oldukça araştırılan ve üzerinde düşünülen bir diyet. Peki ketojenik  diyet nedir? Bu diyeti diğer diyetlerden farklı kılan özellikleri nelerdir birlikte sizlerle öğrenelim. Kete jonik diyet düşük karbonhidrat, yüksek yağ formülüyle ilerler. Karbonhidrat alımını mümkün olduğu kadar azaltarak bu kesintiyi yağ ile tamamlamayı amaçlar.Bu sayede vücut enerji için yağ yakma konusunda daha verimli hale gelecektir. Keto diyeti olarak da bilinen bu diyet türünde beslenme biçimi vücudun enerji deposunu şekerden yağa çevirerek sağılıklı ve hızlı kilo verilmesine imkan sağlar. Bu diyet fiziksel ve zihinsel performansın artırılmasına da yardımcı olur.

ketojen-diyet

Burada insan vücudunun mükemmel bir sistem ile yaratılmasının detaylarını görürüz aslında. Çoğu insanın fizyolojisinde temel enerji kaynağı glikoz olmaktadır. Glikoz demek karbonhidrat ve şekerden elde edilmektedir. Glikoz vücudun en kolay enerjiye dönüştürdüğü besin maddesidir.Fakat glikoz ve karbonhidrat kaynaklı beslendiğimizde insilün dengesi bozulduğundan kısa sürede açlık hissetme mize yol açar.Bu açlık daha fazla glikoz ve karbonhidrat almamıza neden olduğu için bu sefer de metabolizmamıza daha fazla glikoz almış oluruz.Bu durumda glikoz fazlası bedende yağ olarak biriktiğinden karbonhidrat ve glikoz yağları kolaylıkla göbekte ve basenlerde birikebilir. Ketojenik diyet işte bu dönüşümü kırarak enerji kaynağını karbonhidrat ve glikoz yerine sağlıklı yağlara çeviri yor.Kararında bir protein desteği ile karbonhidrat oldukça azaltılıyor.Metabolizma enerji kaynağına yönelip glikoz bulamayınca enerji için hemen yağ deposuna gidiyor bu duruma ketosis deniyor.

ketojen-diyet-faydalari

Ağırlıklı olarak karbonhidrat ile beslenildiğinde vücut açlık çekmediği için yağları depo olarak sakla maya başlıyor. Çünkü her zaman için aç kalma ihtimalini hesaplıyor. Yağları ketosis durumuna gele ne kadar biriktiriyor ki gerektiğinde hayatta kalabilsin. Karbonhidrat bol olduğunda yani sürekli insülin salgılandığında yağ hücrelerinin kana karışması  engelleniyor ve yağlar bu sayede yakılmak yerine depolanabiliyor.

Fiziksel ve Zihinsel Performans

Ketosis modunda zihinsel ve fiziksel performans hayatta kalabilmek için daha fazla  çalışıyor çünkü karbonhidrat eksikliği açlık sinyallerini harekete geçiriyor.Aç kaldığında  zihin hayatta kalabilmek için daha fazla performans sergiliyor ve keskinleşiyor. Keto diyeti ile vücut hızlı bir şekilde yağları ener jiye dönüştürerek zayıflamaya imkan sağlıyor. Ketojen diyette diyabet hastalarının mutlaka doktora danışması gerekmektedir.

ketojen-diyet-listesi

Karbonhidratlar azaltılmaya başlandığında aslında eskiden ne kadar hantal halsiz ve yorgun olduğu nuzu düşünmeye başlarsınız. Keto diyeti pek çok kişinin zihinsel performansını  artırdığından daha fazla tercih ediliyor.Avokado gibi sağlıklı yağ asitleri içeren  besinlerin beyne iyi gelmesi de bu sebepten kaynaklanıyor.

Bize Bu Kelimelerden Ulaştınız

ketojenik diyet yemekleri, ketojenik diyet yoğurt, ketojenik diyet yapanlar, ketojenik diyet yemek tarifleri, ketojenik diyet yan etkileri, ketojenik diyet yasaklar, ketojenik diyet yapanların yorumları, ketojenik diyet yorumları, ketojenik diyet yağ yakımı, ketojenik diyet yasak liste si, ketojenik diyet yorumlar, ketojenik diyet yapan ünlüler, ketojenik diyet yağ miktarı, keto jenik diyet youtube, ketojenik diyet yorum, ketojenik diyet yulaf ezmesi, ketojenik diyet yiye cek  listesi, ketojenik diyet yüzdeleri ketojenik diyet yumurta, ketojenik diyet  yemek, ketoje nik diyet in hindi, ketojenik diyet ile zayıfla yanlar, ketojenik diyet in english, ketojenik diyet ile kilo veremeyenler, ketojenik diyet ile zayıflama ketojenik diyet izmir, ketojenik diyet ile kilo verenler, ketojenik diyet ile epilepsi tedavisi, ketojenik diyet ishal, ketojenik diyet ile kaç kilo verilir, ketojenik diyet insülin direnci, ketojenik diyet instagram ketojenik diyet istanbul ,  ketojenik diyet ilker çağlayan, ketojenik diyet ile ilgili kitaplar, ketojenik diyet ilk 6  gün ,  ketojenik diyet ile kilo verdim, ketojenik diyet için yemek tarifleri