Kış Meyvesi Kivinin Faydaları

Ekşi tadı ve tüylü tabakası ile en çok yenilen ve sevilen meyvelerden biri olmasa da, kışın sofralarımızda bulundurmamız gereken meyvelerden birisidir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmekle kalmayıp yaşlanmayı da geciktirmeye yardımcı kivinin faydaları ile ilgili uzmanlar bilgi verdiler.

diyet-bel

 

Diyet için uygun bir meyvedir.

Kivinin bir tanesi sadece 45 kalori içermektedir. Ayrıca düşük glisemik indeksi ile kan şekerini hızlı yükseltmez bu sebeple hem zayıflamak isteyen kişiler için hem de diyabet hastaları için uygun ve sağlıklı bir meyve olmaktadır.

Antioksidan açısından zengin bir meyvedir.

Kivi, antioksidan açısından en zengin meyvelerden biri olmaktadır. İçeriğindeki flavanoid ve karotenoid ile genlerin yapısının korunmasında yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

Kansere karşı koruyucu bir meyvedir.

İçeriğinde bulunan büyük miktarda C vitamini, karotenoid ve flavanoidler ile vücudumuzu zararlı toksinlerden temizlemeye yardımcı olurlar. Bu sebeple de kansere yakalanma riskinin azalmasında yardımı olur.

kividiyeti

Sporcuların tüketimi için idealdir.

Spor yapan kişilerin terle kaybettikleri potasyum miktarı oldukça fazla bir miktardır. Potasyum ihtiyacınızın giderilmemesi kas kramplarına yol açabilmektedir. Kivi, potasyum açısından zengin olduğu için sporcuların tüketimi için ideal bir meyve olmaktadır.

Prebiyotik etkisi bulundurur.

Prebiyotik gıdalar, bağırsaklarda bulunan yararlı mikro organizmaların besin kaynağıdır. Bu sebeple kivi kabızlık çekenler ve kalın bağırsak kanseri için önlem almak isteyen kişiler için oldukça yararlı bir besin olmaktadır.

astım

Astıma karşı etkilidir.

Günümüzde önemli bilim dergilerinden biri olan Thorax’da yayınlanmış 180.000 çocuk üzerinde yapılmış bir araştırma sonuçlarına göre;  haftada 6- 7 porsiyon greyfurt ve kivi ile beslenen astımlı çocuklarda nefes daralması şikayetleri yüzde 32, gece öksürükleri yüzde 27, burun akıntısı ise yüzde 28 oranında azalma görülmüştür.

Günde bir kivi tüketilmelidir.

Kivi günlük C vitamini ihtiyacınızı yaklaşık yüzde 80’ini, günlük lif ihtiyacınızın ise yüzde 10’unu karşılamanızı sağlar.

 
Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

Kivinin faydaları, kivinin yararları, kivi kaç kalori, kivi neye iyi gelir, sporcular ne tüketmeli, diyet için hangi meyve uygun, astıma karşı hangi meyve etkili