Ramazan’da Nasıl Beslenilmeli?

Diyetisyenler bu yıl ki Ramazan’da kilo almadan nasıl beslenmemiz gerektiğiniz anlatırken 5 kurtarıcı besinin de hayatımızda ki yerini almaktadır.

Normal zamanlarda bireylerin beslenme programında 3 ile 4 öğün yerini almaktadır. Bu miktarlarda Ramazan ayında 2 öğün düşer, güneşin ise doğuşundan batışına kadar geçen sürede de aç kalınmaktadır.  Bu zamanlarda da fazla yemek yenmediği için kilo verme durumu gözlenirken de aç kalma korkusu ile çok fazla yemek yendiği durumlar ise bireylerde kilo artışı görülmektedir. Bu nedenle Ramazan ayında oldukça dikkatli olmamızda fayda var diyebiliriz. Yanlış beslenerek de metabolizmayı yavaşlatmak riski taşındığı için de tam buğday ekmeği, yumurta, yoğurt ve salata türü oluşan süper 5’liyi Ramazanda ‘da beslenmemizin de ilgi noktası yaparak hem açlık krizlerine çözüm bulacağımızı hem de sağlıklı bir şekilde zayıflama şansı da yakalayabilirsiniz.

ramazan-da-nasil-beslenmeli

Yaz aylarında sahurda neler tüketilebilir?

Uzman diyetisyenler yaz aylarında artan sıcaklıklardan dolayı oruç tutan bireyler sahurda ve iftardan sonra da belli aralıklar ile bol su tüketmesini önermekteyiz. Özellikle de sahurda ağır ve yağlı yemeklerden de kaçınılması gerektiğini söylerken hafif kahvaltılık tarzında ki gıdalar ile beslenilmesini vurgulamaktadırlar.  Ramazanda da süper 5’li olarak adlandırabileceğimiz yumurta, tam buğday ekmeği, yoğurt- süt , salata ve tarçın gibi seçeneklere de yer verilmektedir.

Ramazan ayında 2 ana öğünden biri olan sahur kesinlikle atlanmamalıdır. Uzun süreli açlıklar ile metabolizmanın yavaşlamasına neden olacağı için sahurun da yapılması oldukça önemlidir. Ramazanda da en önemli noktanın sahur olduğuna dikkat çekmektedir.  Kahvaltılık türlerinde de çok fazla ağır olmayan ancak bununla birlikte tok tutucu besinler tüketmek gerektiğini vurgulayan diyet uzmanları da zeytin, tuzlu peynir, sucuk ve salan gibi gıdalardan da uzak durulması gerektiğini anlatmaktadırlar.

ramazan-a-hazirlik-nasil-olmali

Sahurda da daha çok hafif kahvaltı, çorba ve az yağ ile hazırlanmış olan zeytinyağlılar tercih edilmesi gerektiğini de söylemektedirler.  Sizlerde ramazan aylarında daha rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

ramazanda nası beslenilmeli, ramazan aylarında beslenme, ramazanda kilo almamanın yolları,  ramazanda dikkat edilmesi gerekenler, oruç tutmanın faydaları, orucun insan vücuduna faydaları, kolay oruç nasıl tutulur, iftarda ve sahurda dikkat edilmesi gerekenler, sahurda neler yenmeli, sahurda dikkat edilmesi gerekenler, ramazanda hafif besinler, ramazanda sağlıklı beslenmenin kuralları