Ramazan’da Su Tüketimine Dikkat Edin!

Ramazan ayının bu sene yılın en sıcak aylarına denk gelmesi ile birlikte su tüketimine daha fazla özen göstermemizde gerekmektedir. Bununla birlikte artan sıcaklıklar ile birlikte terleme gibi sorunların da artması vücudumuz fazlası ile sıvı kaybına neden olmaktadır. Kaybedilen sıvıları yeterli su tüketimini sağlayarak yerine koymak sağlığımız açısından da oldukça önemlidir.

Ramazanda gün içerisinde yeterli su tüketimini sağlamak için sahurda, iftarda ve iftar sonrasında da yeterli miktarda su içilmelidir. Su ihtiyacı kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Sağlıklı bir yetişkinde de ortalama olarak su ihtiyacı 2 lt. kadar söyleyebiliriz.  Sıvı alımı, su tüketimine ek olarak da çorbalar, taze sıkılmış meyve suları, ayran, şekersiz limonata ve şekersiz kompostolar gibi diğer içeceklerde su oranı yüksek besinlerin tüketimi ile birlikte desteklenmektedir. Susuzluk hissinizi gidermek ve serinlemek adına gazoz, kola gibi asitli olabilecek içecekler yerine su tercihleriniz arasına yerleştirebilirsiniz.  Yaz aylarında da terle birlikte artan sıvı kayıplarının yerine koymak adına daha fazla su tüketmek lazımdır.

Pensive blond woman drinking water in her kitchen

Tercihiniz sudan yana kullanarak günlük yeterli su tüketimini de sağlamış olursunuz. İftar ve sahurda tüketeceğiniz içeceği kola, gazoz gibi asitli içecekler yerine ayran olarak da tercih edebilirsiniz. İftar ve sahurda da tüketeceğiniz içeceği gazoz veya kola gibi asitli içecekler yerine de ayran tüketimi sağlayabilirsiniz. Bu sayede çok daha sağlıklı bir seçim yapabileceğiniz gibi fazla su isteği de uyanmamaktadır.  Ayran iyi kalitede protein kaynağı olan, kan şekerini iyi dengeleyen, kalsiyum deposu içecekler arasında da yerini almaktadır.  Öğünlerde ayran tercih ederek de süt yoğurt grubu besininizi de tüketmiş olabilirsiniz.

o-DRINKING-WATER-facebook

Bununla birlikte mümkün olduğunca maydanoz, roka ve tere gibi yeşillikleri de ayran ile birlikte tüketebilirsiniz. Ancak ayranın yanında da bir tane daha sağlıklı olabilecek maden suyunu da tercihleriniz arasına yerleştirerek tüketimini sağlayabilirsiniz.  sahurda veya iftarda da maden suyunu düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz.  Ramazan ayında da mümkün olduğunca yeme ve içme düzeninize dikkat etmenizde fayda var diyebiliriz. Çünkü bu aylarda bütün vücudumuzun değişime uğraması beslenme düzenimizin de tamamen alt üst olmasına neden olmaktadır.

aaa

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

ramazanda su tüketimine dikkat edin, ramazanda su tüketimi, ramazanda sıvı tüketimi nasıl olmalı, oruç ve su tüketimi, vücudun su dengesi nasıl sağlanır, ramazanda sıvı kaybı ve yapılması gerekenler, susuzluk tehlikesi, su tüketimi hakkında bilgi, sağlıklı beslenme,  su tüketimi nasıl yapılmalı, ramazanda sağlıklı beslenme, ramazanda sağlıklı beslenmenin yolları, ne kadar su tüketilmeli.