Sağlıklı Yaşam için Nasıl Beslenmeli?

Kilo kontrolünü sağlamak, sağlıklı yaşamak, ideal kiloyu korumak için ilk olarak sağlıklı beslenmenin önemli olduğunu hepimiz biliriz. Sağlıklı beslenme yeterli ve dengeli beslenmedir.Vücudumuzu oluşturan hücrelerin   düzenli ve dengeli çalışması için öncelikle besin öğeleri olan yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden yeterli miktarda vücudumuza almamız gerekmektedir. Bu nedenle özellikle öğünlerde yemek seçmeden her besinden yeteri kadar yemek oldukça önemlidir.

Vücudun büyümesi, gelişmesi,  dokuların yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan besin öğelerinin her birinin yeterli miktarlarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılmasına yeterli ve dengeli beslenme denmektedir. Peki sağlıklı bir yaşam için nasıl beslenmeliyiz?

– Öncelikle düzenli beslenmek en önemli ve altın kuraldır. Yani öğün atlamadan özellikle güne kahvaltı yaparak başlamayı ihmal etmeyin.

– Öğünlerde çok fazla yemek yerine kıvamında ve her öğünden tüketerek beslenmeye dikkat edin.

– Hazır gıdalardan kaçınarak daha çok evde kendiniz yaptığınız yemekleri tüketmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır.

– Vücudun yaşam kaynağı olan su, birçok hastalıktan korunmamıza ve sağlıklı yaşamamıza olanak sağladığı için günde mutlaka en az 2 litre su içmeye özen gösterin.

– Yediklerinizi sindirmeniz kilo almamanız anlamına geldiği için, yemekten 20 dakika sonra mutlaka yarım saatlik tempolu yürüyüşler yapın.

– Yemeklerinizi kızartmak yerine haşlama, buğulama ya da ızgara yöntemi ile pişirerek tüketmeye özen gösterin.

– Sağlıklı yaşamın en önemli kurallarından biride tuz ve şeker miktarının ölçülü kullanılmasıdır. Tuz ve şeker miktarını olabildiğince az kullanarak ve hatta tamamen keserek hem sağlıklı beslenmiş olur hemde fazla kiloların alınmasına engel olmuş olursunuz.

– Doğal bitkilerden hazırlayacağınız bitki çaylarını mutlaka gün içerisinde öğün aralarında tüketerek bitkilerin faydalarından yararlanabilirsiniz.

– Ağır yiyeceklerden, şerbetli tatlılardan, ağır hamur işlerinden olabildiği kadar uzak durmaya çalışın.

– Alkol ve sigarayı mutlaka bırakın.

– Hareketli ve tempolu herhangi bir spor faaliyetine yazılarak haftada 1 gün mutlaka o spor alanında çalışmalar yapın.

– Günde mutlaka 3 ana öğün ve 2 ara öğün yaparak beslenin

– Rafineri yağlar yerine doğal olan zeytin yağı gibi yağları tercih ederek doğal yağlar ile yemeklerinizi pişirmeye özen gösterin.

– Ekmek tüketimine özellikle dikkat edin. Beyaz ekmek yerine kepekli, çavdar ya da tam tahıllı ekmekleri belirli ölçüde tüketin. Kalorisi düşük olan bu ekmekler aynı zamanda kilo kontrolünü sağlamanız konusunda da size yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam, kilo kontrol, doğru beslenme, düzenli beslenme, sağlıklı beslenme için ne yapmalı, sağlıklı yaşam için nasıl beslenmeliyiz, diyet,kilo kontrol