Sağlıklı Zayıflama

Fit bir görünüme sahip olmayı kim istemez ki? Zayıflamak, daha hoş görünmek, incelmek çoğu kişinin istediği ve hatta bazılarımızın takıntı haline getirdiği bir şey. Ancak zayıflamak için sağlıksız yöntemlere başvurmak, vücudumuzu zorlamak büyük sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Peki sağlıklı zayıflamak nasıl mümkün? Sağlıklı zayıflamak denildiğinde ne anlaşılmalı? Bugünkü yazımda bu konu üzerinde durmak ve size bir kaç ip ucu vermek istiyorum.Saglikli Zayiflama

Sağlıklı zayıflama denildiğinde, vücudunuzda birikmiş ve sizin kilolu görünmenize, kilo almanıza neden olan birikmiş yağları doğal yollarla eritmek ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak anlaşılmalıdır. Zayıflamak sadece estetik bir görünüm için istenmemelidir, zayıflamak vücudun görevlerini yerine getirebilmesi için, daha sağlıklı bireyler olabilmek için hedeflenmesi gereken bir amaçtır. Estetik görünüm bunun sadece yan bir amacı olabilir. Çünkü estetik görünüm için zayıflamak, kolay ve hızlı yolları çağrıştırmak da bu da kişileri sağlıksız yöntemlere itmektedir. Bu sebeple öncelikli amacınız kendinizi daha iyi hissetmek, daha enerjik olmak ve daha sağlıklı olmak olmalı. Bunun yanında güzel görünme ise size ekstra gelecek bir artı puandır.

Sağlıklı zayıflamak için yapabileceğiniz şeyler ise oldukça basit. Bana danışanlara sürekli söylediğim gibi siz de kendinizi kilo vermek istediğinize inandırmalısınız. Kendinize ” Fazla kilolarım var ve ben bu  kiloları vereceğime inanıyorum.” demelisiniz. Bu kiloları vereceğinize inanmadan yapacağınız hiç bir diyet size yardımcı olmayacak, diyetlerinizi sürekli bozacak ve maalesef fazla kilolarınıza yenilerini ekleyeceksiniz. Zayıflama süreci tam bir inanç ve kararlılık dönemidir. Bu dönem içerisinde konsantreniz tam olmalı ve asla bu yoldan çıkmamalısınız. Kafanıza koyduğunuz diğer tüm şeyler gibi, zayıflamayı da ancak bu şekilde başarabilirsiniz. Önemli bir nokta ise gözünüz de büyükmemektir. Zayıflamayı hayatınızın en önemli olayı haline getirmemeli, günlük hayatta yemekten ve diyetten başka bir şey düşünemez hale gelmemelisiniz.  İnanç ve takıntısız olmak size zayıflama yolunda yardımcı olacak en önemli iki destektir.

Saglikli ZayiflamaZayıflamak için neler yapılabilir? Öncelikli olarak her kişi kendi hayat tarzının izin verdiği ölçülerde diyet uygulamalıdır. Diyet kavramı bize sabah-öğlen-akşam yememiz gereken yiyeceklerin listesini veren bir programı anımsatsa da ben bu kavramı günlük beslenme programı anlamında kullanıyorum. Diyetiniz, yani günlük beslenme programınızı kendinize göre düzenlemelisiniz. Yapmanız gereken şey çok basit bir hafta boyunca yediklerinizi içtiklerinizi bir kenara not edin. Hafta bitişinde yazdıklarınızı gözden geçirin ve size kilo aldıran unsurları bu listeden çıkarın. Örneğin sabah kahvaltılarında yediğiniz yarım beyaz ekmek bu listeden çıkması gereken bir unsurdur. Bunun gibi yağlı, şekerli, asitli, mayalı, alkollü yiyecekleri de bu listeden çıkarın. Her çıkardığınız besin yerine daha sağlıklı bir unsur ekleyin ya da bu unsurları çeşitlendirin. İşte bu sizin yeni beslenme programınız olacak. Böylelikle hem sevdiğiniz hem de size kilo aldırmayan besinlerden oluşan damak tadınıza uygun ve değişimli bir beslenme programı ile kilo vermeniz daha sağlıklı bir hale gelecektir.

Bunun  dışında yapmanız gereken spor ve içtiğiniz su miktarı da oldukça önemlidir. Ancak bu konuları ayrı ayrı başka yazılarımda ele almak istiyorum. O yazıları kaleme alana kadar, bu beslenme programını uygularken günlük iki litre su içemeye ve akşamları yarım saat yürümeye dikkat edin. Fazla kiloların yoğunlaştığı bölgelere göre, alternatif egzersizlere yönelin. Unutmayın ki kolaya kaçmak sizi hiç bir zaman başarıya götürmeyecektir. Kendinize iyi bakın. 🙂