Selahattin Dönmez ile Fonksiyonel Yaz Diyeti

selahattin_donmez_glrSağlık her şeyin başında geliyor bu diyette de böyle her zaman böyle. Bununla ilgili fonksiyonel diyet ismi insanlar arasında yürüdü gidiyor. Fonksiyonel beslenme yapay olarak taklit edilmesi zor olan, sebzelerle dengeli formda bulunan sağlık koruyucuları dediğimiz yaşlanmayı geciktirip vücudun savunmasını artıran bir diyettir. Beslenme bilime araştırmacıları bu diyetle birlikte sağlığı koruya maddelerin vücuda tamamen doğal besinlerle alınması gerektiğini söylüyorlar bu şekilde bireyler hastalanmaz kronik rahatsızlıklardan korunurlar ve aynı zamanda da kilo verirken duruksam yaşamazlar.

İşte size özel fonksiyonel besinlerle hazırlanmış diyetin sırrı bu ve işte diyet uzmanı Selahattin Dönmez ’den çok konuşulan Fonksiyonel yaz diyeti;

Kahvaltı:

İçerisine 1 çay kaşığı bal eklenmiş 1 fincan taze ada çayı,1 dilim az yağlı ve az tuzlu peynir,1 ince dilim yulaf ekmeği üzerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve kuru nane eklenmiş domates dilimleri ve taze nane yaprakları

Ara:

1 küçük kase ceviz, fındık ceviz, badem karışımı

Öğle:

8 yemek kaşığı zeytinyağlı pırasa, kereviz veya lahana yemeği,1 ince dilim yulaf ekmeği ve diyetin tok tutucu salatası; (Hazırlanışı: nane, maydanoz kıyılır zeytinyağı ile karıştırılır, ayrı bir yerde domates, kuru soğan, sarımsak ve közlenmiş tatlı kırmızıbiber )

İkindi:

1 su bardağı Detoks ayranı; (hazırlanışı: yeterince yoğurt, küçük salatalık, taze nane ve maydanoz istenirse 1 diş sarımsak)

Akşam:

150 gram mevsim balığı veya yağsız kırmızı et,1 dilim yulaf ekmeği,ızgara edilmiş mantar