Sivilcelerden Kurtulmak İçin Kekikli Buhar Banyosu

Günlük hayatımızda yer alan kekik önemli baharat türlerindendir. Kekik bir çok faydası olan mucizevi baharatlardan bir tanesidir.

Başlıca faydalarını sıralamak gerekirse iştah açar, hazmı kolaylaştırır, bağırsak gazlarını giderir. Karaciğer, safra ve pankreas gibi organlarda kan dolaşımını artırır, bu organların temizlenmesini sağlar. Kan şekerini düşürücü özelliği vardır. Kekik saçı ile saç yıkandığında saç dökülmesi önlenebilir. Aybaşı kanamalarını düzenler. İdrar söktürücü etkisi vardır.  Bağışıklık sistemini güçlendirir hastalıklara karşı vücudu savunur. Bunlar sadece faydalarından bir kaçıdır.

Bizler bugün kekiği derinlemesine incelemek yerine cildimiz için nasıl kullanabiliriz onu konuşacağız.

Kekik cilt için genelde akne ve sivilce gibi problemlerin çözümünde kullanılır. Sivilcelerin ve aknelerden kurtulan cilde tazelik katar ve yüzdeki kan akışını dengeler. Böylelikle cildiniz de canlılık hissi oluşur.

Kekiğin içinde bulunan uçucu yağlar, dezenfektan özelliği vardır. Bundan dolayı sivilce ve akne tedavisinde kullanılır.

Kekikli buhar banyosunu yüzünüze uygulamak için:

Bir tasa kaynar su koyun. Sonra kaynar suyun içerisine 2 yemek kaşığı kuru ve taze kekik koyun. Daha sonra yüzünüzü tasın üzerine tutun, başınıza bir havlu koyun. Gözlerinizi kapatarak 10 dakika bekleyin.

Bu uygulamadan sonra cildinizdeki gözenekler açılacak ve cilde bitkinin özellikleri nüfuz edecektir.