Soğuk Havalar Cildimizide Etkiliyor

Soğuk havalar sadece vücudumuzu etkileyerek bizi hasta etmekle kalmayıp cildimizi de etkiliyor. Yazın sıcak ve nemli havayla mücadele eden cildimiz kışın gelmesi ile birlikte kapalı, soğuk ve kuru havalar ile mücadele etmek zorunda kalıyor.

Evde yada ofiste sıcak ortamdan dışarı çıkılmasıyla soğuk ve kuru havaya maruz kalan ciltte kızarıklık, kuruluk, çatlama ve hatta soğuk yanıklarının oluşmasına neden olur. Cilt yapısında bozulmalara sebep olan soğuk havalar sadece yüzümüzde değil ellerimizdede bir takım sıkıntılar yaratarak ellerimizin kurumasına, çatlamasına ve hatta küçük yarıklar şeklinde kanamasına neden oluyor. Bu gibi durumlarda yani soğuk havalara maruz kaldığınız zamanlarda yüzünüze ve ellerinize besleyici, nemlendirici özellikleri olan kremler kullanarak ve kaşkol eldiven kullanarak kendi önleminizi alabilirsiniz.

Soğuk ve kuru havalara karşı cildinizi korumanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Bu nedenle evde uygulayacağınız elma ve yulaf maskesi ile cildinizi kurumasını önleyerek yumuşatabilir ve soğuk havalara karşı tedbirinizi alabilirsiniz.

Elma ve Yulaf Maskesi Tarifi

Malzemeler:

– 1 orta boy elma

– 2 yemek kaşığı çiğ yulaf

– 2 tatlı kaşığı bal

– 2 tatlı kaşığı yoğurt (yağlı)

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri bir kaseye alarak iyice karıştırın. Yüzünüzü ılık su ile yıkayıp kuruladıktan sonra hazırlanan karışımı ince bir tabak ahlinde yüzünüze sürün. 10-15 dakika bekledikten sonra tekrar ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Evde hazırlayacağınız bu tip maskelerin hem hazırlanışı kolay hemde etkisi gözle görülür olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

cilt, ciltte kuruma, maske, elma, elma maskesi, yulaf, yulaf maskesi, elma ve yulaflı maske, soğuk hava, soğuk hava ve cilt, soğuk havanın etkileri, soğuk havadan korunma, cilt maskesi, cilt kremi, el kremi