Yaz Aylarında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Yaz aylarında sağlık açısında beslenmeye mümkün olduğunca dikkat edilmelidir.  Uzmanlar sizler için beslenme diyet önerilerini sıraladılar.

Domates ve salatalık, düşük kalorili olmasından dolayı yaz aylarında da kahvaltıdan yatma vaktine kadar gün içerisinde domates tüketilebilir. Kansere karşı koruyucu etkileri de vardır. Günlük C ve A vitamin ihtiyacını karşılamaktadır.  Güneşin de yüksek ışınlarına karşı cildi besleyen vitamin ve mineralleri içermektedir. Salatalık A ve C vitamini açısından da zengindir.

e1

 

Karpuz ise yüksek antioksidan düzeyine sahip olan karpuz, A ve C vitaminlerinden oldukça zengin bir meyvedir. Vücutta su kaybı önlemektedir. Özellikle de potasyum ve magnezyum açısından da yüksek önemi vardır. Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvesi olan karpuzun da tüketiminde porsiyonlara dikkat edilmelidir. Çünkü 1 dilimi 45 kaloridir. Karpuz yemeklerden en az 2 ile 3 saat sonra da tüketilmelidir.

e2

Kuinoa, bulgur  tenceresine benzeyen glütensiz bir besindir. Hazmı kolay, protein içeriği de oldukça yüksektir. Tam taneli tahıllar içermektedir. B vitamin deposudur ve E vitamini oldukça yüksektir. Demir ve çinko değeri bakımından da zengindir. Yaz mevsiminde de salatalarda haşlanmış olarak tüketilebilir. Yulaf ezmesi, düşük kalorili ve tok tutucudur. İçerisinde de B komplex vitaminler, protein, yağ ve minerallar bulunmaktadır. Özellikle de kan şekerini dengeleyici özelliği sebebi ile kan şekeri olanlar düşüklüğü ve diyabet hastalarında da tüketilmesi önerilir.

e3

İçerdiği lif yoğundur ve kabızlık şikayeti olanlarda hızlı çözüm olabilmektedir. Kilo vermek isteyenlerin de yazın vazgeçilmez besini olmalıdır.

Sıvı gereksinimi yaşa bağlı olarak da değişse de günlük olarak 1,5 litrenin üzerinde olmalıdır. Ancak sıcak havalarda ise bu oran 3 litreye yakın olabilir. Kilo almamak ve vücudunda su kaybını engellemek için de artan sıvı ihtiyacını karşılamak gerekir. Sade sodalar, ter ile birlikte atılan minerallerin karşılanmasını da kolaylaştırmada yardımcı olabilir. Yaz aylarında yoğurt bağırsak düzenleyici olması ve yararlı bakteri içermesi sebebi de önemlidir.

e4

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

yaz aylarında beslenme nasıl olmalıdır, yaz aylarında beslenme, sağlıklı beslenme,düzenli beslenme, spor, egzersiz, beslenme düzeni nasıl olmalı, yaz aylarında sağlıklı beslenme.