Zayıflamak İçin Hangi Diyeti Yapmalıyım?

Diyet herkesin hayatında bir defa da olsa denediği bir olaydır. Özellikle kış döneminde alınan kilolar kişilerde sorun haline gelmekte ve hızlıca vermek için diyet arayışına başlamaktadırlar. Böyle durumlar herkesin başına sıkça gelebilecek bir durumdur. Çünkü yeme iradesi bakımından sıkıntılı süreçler , düzensiz yaşam tarzı, yanlış beslenme alışkanlıkları, uyku düzeni sorunu kişilerde kilo almaya neden olmaktadır. Kilo alma süreci gibi kilo verme süreci de zamana yayılmalıdır. Nasıl ki kilolarınızı bir gün içerisinde almıyorsanız vermek konusunda da bir günlük süreçlere sığdıramazsınız.

Kilo verme denildiğinde ilk akla gelen diyettir. Diyet konusunda ise kesinlikle genel bir bakış açısı uygulanmamalıdır. Diyet, kişiye özel hazırlanan, kişinin yeme alışkanlıklarına bağlı olarak düzenlenen bir sağlıklı beslenme programıdır. Eğer kilo vermek istiyorsanız google’a ” bir hafta da 20 kilo verdiren diyet listesi ” yazarak sağlıklı bir çözüme ulaşamazsınız. Çünkü diyet, sizi aç bırakarak hazırlanan bir yeme düzeni değil sağlıklı bir şekilde vücudunuzun yapı taşlarına zarar vermeden tercih edilen besinlerden oluşmalıdır. Örneğin; normal bir insanın vücudunda metabolizma hızına bağlı olarak ortalama 1200 kalori yakmaktadır. Bu yakılan enerji herhangi bir harekete gerek kalmadan vücudunuzun normal işleyişi için harcadığı enerjidir. Bu bilgi göz önünde bulundurulduğunda günlük ihtiyacınız olan 1200 kaloriyi tamamlayarak ve  hareket ederek kilo verme aşamasına başlayabilirsiniz.

Diyetiniz sürecinde gereken bazı kurallar arasında 25 kilogram başına 1 litre su içmeniz olacaktır. Yani 75 kilo olan bir birey 3 litreye yakın su ihtiyacı duyar.  Elbetteki vücudumuz bunu susayarak alamaz. Çünkü susamak vücudun kuraklaşma sinyalidir. Susadığınızda içtiğiniz vücudunuz tarafından bir daha su alınamaz algısı ile depolanır. Bu da ödem oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle kilo verme sürecinde ödem oluşumu yaşamadan sağlıklı bir şekilde kilo vermek için düzenli ve dengeli beslenerek doğru miktarda sıvı almanız ve hareket etmeniz gerekmektedir. Hala kilo vermekte sorun yaşıyorsanız insülin direnci sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda insülin direncinize baktırmalısınız ve doktorunuzun size uygulayacağı tedavi doğrultusunda hareket etmelisiniz.